Wirtualne spacery Łódź

Wirtualny spacer Monopolis

Monopolis to jeden z pofabrycznych terenów Łodzi, który zyskał zupełnie nowy design i przeznaczenie w budynkach i na dziedzińcu dawnych Zakładów Monopolu Wódczanego. Obecnie zlokalizowane są tu restauracje, kawiarnie, biura, a także galeria sztuki współczesnej i teatr.

Trzecia największa fabryka w Łodzi

Zakłady Monopolu Wódczanego powstały pod koniec XIX wieku w pewnej odległości od ścisłego centrum miasta. Monopol Wódczany, składający się z kilku budynków o różnych funkcjach na stałe zapisał się w industrialnej historii Łodzi. Był to trzeci pod względem wielkości kompleks fabryczny w mieście, zaraz po zakładach Karola Scheiblera oraz Izraela Poznańskiego (obecnie Manufaktura). O dawnych dziejach obiektu wiele dowiedzieć się można podczas wizyty w interaktywnym muzeum, gdzie mieści się stała wystawa pt. „Alchemia Produkcji".

Wirtualny spacer po Muzeum Zakładów Polmos

Spacer dedykowany z interaktywnymi punktami informacyjnymi pozwala dokładniej przyjżec się eksponatom. Wystawa jest połączeniem alchemii, przestrzeni industrialnej, odnoszącej się do tożsamości miasta oraz historii ludzi pracujących w zakladach. Jest tu wiele eksponatów wykorzystywanych w skomplikowanym procesie produkcji wódek i ponad 20 godzin zarejestrowanych wywiadów etnograficznych z byłymi pracownikami Zakładów. Na wystawie zobaczyć można m.in. takie szczegóły jak pochodzący z 1929 r. list w butelce odnaleziony w 2018 r. Ekspozycję uzupełnia specjalne wydanie magazynu „Monopolis”, w którym oprócz historii fabryki można znaleźć także fragmenty wspomnień dawnych jej pracowników. Wirtualny spacer dedykowany, poświęcony historii zakładów pozwala te wszystkie eksponaty zobaczyć nie wychodząc z domu.

wirtualny spacer po muzeumwirtualny spacer po muzeum

Spacer 360 stopni Google po muzeum

Spacer wirtualny możemy również odbyć w Mapach Google na Google Street View, tak jak i cały dziedziniec Monopolis.

Koncerty i restauracje w Monopolis

Jedną z największych atrakcji odnowionej fabryki jest Scena Monopolis. Ta wyjątkowa, łódzka przestrzeń łączy w sobie elementy sceny koncertowej, teatralnej, jak i sali konferencyjnej. Na co dzień w sezonie artystycznym (czyli od września do końca czerwca), można tu podziwiać różnorodne spektakle, recitale, wernisaże, widowiska. W Monopolis są też znakomite restauracje, takie jak Sendai Sushi & Ramen, zanim tutaj zajrzycie warto zerknąć na wirtualny spacer po restauracji.

Monopolis - atrakcje

  • 23 400 m² powierzchni biurowej, dwa nowe biurowce (9 i 11 piętrowe)

  • 5000 m² powierzchni dla usług gastronomicznych

  • muzeum produkcji wódki, poświęcone pracownikom byłego Polmosu

  • galeria miejska

  • basen rekreacyjny, siłownia oraz fitnessprywatny teatr z mechaniczną widownią która może się zamienić w salę bankietową z zapleczem gastronomicznym

  • przedszkole i plac zabaw, świetlica środowiskowa dla dzieci z kinem i miejscem na zajęcia dydaktyczne

  • 6 zielonych tarasów na dachach, 2 parki kieszonkowe

  • 175 miejsc parkingowych dla rowerów (wraz z szatnią i natryskami)

  • 258 miejsc parkingowych dla samochodów (wraz z myjnią oraz 8 stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych)

Łódzkie atrakcje – co zwiedzić w pobliżu?

Podczas planowania wycieczki do Monopolis, warto zwrócić uwagę na inne atrakcje w tej części miasta. Nieopodal znajdują się takie obiekty, jak Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (w Parku Źródliska I), Muzeum Kinematografii, Księży Młyn (przy ul. Przędzalnianej) czy Muzeum Pałac Herbsta. Tuż obok ostatniego zabytku mieści się staw z bardzo fotogenicznym molo oraz Park Nad Jasieniem. :) Ta dzielnica przyciąga również fanów starych, łódzkich fabryk, które jeszcze nie doczekały się rewitalizacji. Jedną z wartych zobaczenia budowli jest z pewnością dawna Fabryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego.

Zobacz też:

Formularz kontaktowy:

# zdjęcia 360 stopni Warszawa, wirtualne spacey Warszawa, spacer 360 stopni, zdjęcia sferyczne warszawa, panoramy sferyczne, wirtualny spacer google, zdjęcia 360 google